Od začátku léta probíhají v Loretě Rumburk restaurátorské a stavební práce za více než jeden milión korun. Od srpna se navíc barokní kulturní památka restauruje přímo před očima návštěvníků. Původní podoby se do září dočká malířská výzdoba kaple Pražského Jezulátka a kaple Panny Marie Lurdské. Do října se opraví také fasáda nádvoří křížové chodby kolem loretánské kaple. Na kostele sv. Vavřince se již obnovila část krovu jihovýchodního přístavku, který dosud kryla sto třicet let stará šindel. Kulturní památku Loreta Rumburk spravuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Ta o záchranu významné architektonické památky usiluje devatenáct let.
Restaurovaná kaple Pražského Jezulátka z 18. století přinesla nečekané svědectví minulých restaurátorských zákroků. „Na boční straně štukové hlavice sloupu se nalezla tužkou psaná jména J. Kindermanna z Jiřetína pod Jedlovou a J. Lissnera z Filipova a letopočet 1945,“ uvedl akademický malíř restaurátor Martin Martan z Prahy. Právě v létě tohoto roku proběhla poslední zásadní obnova kaple. Sedmdesát let stará jména malíře a truhláře jsou doložena rovněž písemnými záznamy, které vedli řeholníci z přilehlého kapucínského kláštera.
Obnovu Lorety Rumburk ve výši 1 044 000 Kč v roce 2015 podpořilo Ministerstvo kultury, Město Rumburk, Biskupství litoměřické a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Z Programu rozvoje venkova se hradila obnova části krovu klášterního kostela sv. Vavřince. Celoročně přístupná barokní kulturní památka ve vlastnictví Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk se obnovuje od roku 1996. Záchranné práce dosud přišly na 26,14 mil. Kč. Restaurátorské práce na dekorativní výmalbě křížové chodby a nárožních kaplí kolem Lorety Rumburk začaly v roce 2012.
Obnova Lorety Rumburk v roce 2015 v MF DNES z 29. 8. 2015: http://usti.idnes.cz/loreta-rumburk-oprava-podpisy-dzp-/usti-zpravy.aspx?c=A150825_095613_usti-zpravy_hrk